Ból nadwrażliwych zębów
Nadwrażliwość zębów na ciepło lub zimno najczęściej obserwujemy w czasie picia gorących i zimnych napojów albo podczas deseru składającego się z kawy i lodów. W takich sytuacjach dolegliwość objawia się nieprzyjemnym bólem. Zwykle przyczyną nadwrażliwości są nieokryte szyjki zębowe. To oznacza kontakt jedzenia z kanalikami zębinowymi, a te z kolei dają dostęp do silnie unerwionej miazgi zęba.
Z reguły odsłonięcie szyjek zębowych następuje w wyniku recesji dziąseł albo starcia szkliwa. Zarówno dziąsła, tak samo szkliwo odpowiadają za ochronę zębów, więc jeśli ulegną zniszczeniu, brak osłony powoduje ból. Dodatkową przyczyną są próchnicowe ubytki lub kiedyś stosowane powszechnie amalgamatowe. Amalgamat prawie w ogóle nie izoluje miazgi zęba od wpływu temperatury, dlatego pacjenci ze starymi plombami mogą odczuwać dyskomfort.
Doraźny sposób na ulgę to korzystanie z płukanek i past na nadwrażliwość zębów. Głównie dzięki temu zatrzymuje się ryzyko natężenia problemu. W takim wypadku najlepiej umówić się z dentystą. W gabinecie stomatologicznym pacjent uzyska fachowe preparaty, które zmniejszają reakcję nerwów oraz przyspieszają zamknięcie kanalików zębinowych.
W walce z nadwrażliwością zębów na ciepło i zimno zadziała też wykluczenie z diety kwaśnych napojów i potraw oraz uważna higiena jamy ustnej.