Skąd bierze się próchnica?

powstawanie i leczenie próchnicy zębów
Próchnica jest jedną z najpopularniejszych chorób zębów i przyzębia, jakie dentyści obserwują pacjentów. Wczesna faza tej przypadłości nie jest zauważalna gołym okiem, ani nie sprawia bólu, ale im głębiej dojdzie do wnętrza zęba, tym większe straty i silniejszy ból wywołuje. Ząb zaatakowany próchnicą staje się wrażliwszy oraz mniej odporny na zniszczenia. Niekiedy zmiany próchnicze dosięgają do miazgi zębowej i są na tyle poważne, że ostatecznym ratunkiem zostaje leczenie kanałowe.
Najczęstszą przyczyną tworzenia się próchnicy są bakterie, które przede wszystkim pożywiają się cukrami zawartymi w jedzeniu. W wyniku tego działania następuje demineralizacja szkliwa zęba uznawanego za największą ochronę zębów. Pożywienie, które skupia w sobie dużą ilość cukrów, w głównej mierze wspiera rozwój próchnicy. Wyjątkowo nieprzychylne dla wszystkich zębów są pokarmy klejące, które bez trudu przyczepiają się do powierzchni i zazwyczaj są trudne do oczyszczenia.
Poza różnymi czynnikami, które wspierają rozwój próchnicy, ogromne znaczenie ma także czystość jamy ustnej. W wyniku niezbyt dokładnego albo niezbyt regularnego mycia, resztki po jedzeniu osiadają na powierzchni zębów i powodują wytwarzanie kamienia nazębnego. Pozostałości po pożywieniu to też siedlisko bakterii, które służą powstawaniu chorób przyzębia i zębów.
Z próchnicą można radzić sobie, pilnując czystości zębów, używając pasty z fluorem oraz regularnie odwiedzając gabinet dentystyczny.

Popularne posty