Jak wygląda chirurgiczna resekcja zęba

 

Jak wygląda chirurgiczna resekcja zęba

Chociaż leczenie kanałowe jest uznawany za mocno precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, czyli dentysta, który robi leczenie kanałowe, w tym celu korzysta z mikroskopu, zdarza się, że trudno jest dotrzeć do wszelkich rozwidleń kanału zębowego. W takiej sytuacji potrzebna jest chirurgiczna resekcja zęba. Taki zabieg polega na dostaniu się do niezauważonej części zębowego kanału, gdzie mieści się infekcja. By dojść do kości chirurg dentysta nacina śluzówkę. Tak może porządnie obejrzeć ząb oraz wyjąć objęte chorobą elementy. W momencie, gdy kanał jest już dobrze czysty nabija go przeznaczonym do tego cementem.

Tak samo jak do leczenia kanałowego, współcześnie w gabinetach stomatologicznych, chirurg stomatolog wykonuje resekcję zęba używając mikroskopu. Dzięki temu, każdy zabieg jest wyjątkowo precyzyjny oraz pozwala dentyście dotrzeć do wszelkich rozwidleń kanału zębowego. Z reguły już po paru dniach od wykonania zabiegu, stomatolog może zdjąć pacjentowi szwy. To, czy leczenie potoczyło się poprawnie, można sprawdzić, po upływie czasu, czego głównym wyznacznikiem będzie brak bólu.

Zwykle resekcja zęba niezbędna jest, kiedy chirurg stomatolog nie może zobaczyć dokładnie zęba. Na przykład ze względu na budowę kanału. Zdarza się, że wokół zainfekowanej tkanki znajduje się torbiel albo ropień okołowierzchołkowy. W takim wypadku nie ma możliwości dotarcia do zęba przez zabieg endodontyczny. Chirurg dentysta powie co będzie dla pacjenta najlepsze.

Popularne posty