Retainer, czyli retencyjny aparat na zęby

ortodontka zakłada pacjentce aparat retencyjny w gabinecie stomatologicznym
Leczenie ortodontyczne zwykle wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Wykorzystanie aparatu na zęby, chociaż przynosi widoczne rezultaty, nie jest finalnym mechanizmem, usuwania wad zgryzu oraz prostowania uśmiechu. Dla pełnego efektu, zazwyczaj po skończeniu leczenia aparatem na zęby, wykorzystuje się tzw. aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego głównym przeznaczeniem jest utrzymanie wyników wypracowanych przez uprzednio stosowany aparat na zęby. Zdarza się, że część zębów może wracać na wcześniejsze nieodpowiednie miejsca, z uwagi na to, by zapobiec temu procesowi, dobrze założyć aparat retencyjny.
O tym, jak długiego używania aparatu retencyjnego wymagają zęby pacjenta, decyduje ortodonta. Najczęściej jest to połowa czasu, który przeznaczyliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, ale zdarza się również tak, że aparat retencyjny musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – nawet do końca życia. Na wtórne przemieszczanie się zębów może mieć wpływ wiele okoliczności np. wiek i związane z tym wyrastanie kolejnych zębów u młodszych pacjentów.
Użycie aparatu retencyjnego daje pewność, że rezultat leczenia ortodontycznego jest stały, a wyprostowane zęby, zachowają się na poprawnych miejscach. Pacjenci, którzy używają aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, muszą nie zapominać o porządnej i ścisłej pielęgnacji jamy ustnej. Równie istotna jest regularna opieka oraz konsultacja z ortodontą.

Popularne posty