Piaskowanie: jak oczyścić zęby z osadu i przebarwień?
Piękny uśmiech jest skutkiem nie tylko poprzez właściwe leczenie stomatologiczne, ale też dzięki poprawnej profilaktyce i zabiegom utrzymującym zdrowie oraz czystość jamy ustnej. Do zabiegów stomatologicznych z zakresu profilaktyki należy piaskowanie zębów, które tak jak w przypadku pozostałych zabiegów czysto profilaktycznych, należy odbywać w gabinecie dentystycznym przynajmniej dwa razy w roku lub częściej, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Piaskowanie zębów polega na pozbywaniu się z zębów osadu oraz przebarwień powstających między innymi od częstego picia kawy, herbaty lub palenia papierosów. Zabieg wykonuje lekarz stomatolog albo certyfikowane higienistki dentystyczne przy wykorzystaniu piaskarki stomatologicznej, która w precyzyjny sposób nakierowuje strumień wody i piasku stomatologicznego na zęby i dokładnie je oczyszcza. Ponadto zawarte w strumieniu drobinki zostały w taki sposób opracowane pod kątem twardości i rozmiaru, aby nie miały negatywnych skutków, czyli dla przykładu nie uszkadzały szkliwa.
Piaskowanie zębów z reguły nie boli, jednak w przypadku pacjentów z dużą wrażliwością może powodować dyskomfort. Taka metoda profilaktyki jamy ustnej, nie tylko oczyszcza z osadu, ale także przywraca zębom ich naturalna biel, nadaje im gładkość i połysk. Precyzja tego zabiegu wynika z tego, że piaskarka stomatologiczna dociera do trudnodostępnych miejsc, które ciężko oczyścić za pomocą szczotkowania i daje pewność pełnej higienizacji.