Aparat ortodontyczny stały: czym jest ligatura?

ligatury ortodontyczne na stałym aparacie na zęby


Decyzja o poprawie wyglądu i zdrowia jamy ustnej zwykle łączy się także z leczeniem ortodontycznym, czyli czynnościami mającymi na celu wyrównanie krzywych zębów i usunięcie wrodzonych lub nabytych wad zgryzu. Wśród dostępnych typów aparatów ortodontycznych, aparat stały ciągle jest uznawany za najskuteczniejszy i dający najtrwalsze rezultaty. Żeby aparat ortodontyczny właściwie wykonywał swoją rolę, musi być poprawnie zamocowany. Siłą, która oddziałuje na zęby w stałym aparacie jest łuk ortodontyczny przytwierdzony do ortodontycznych zamków przylepionych do pojedynczych zębów. Ligatury ortodontyczne odpowiadają za podtrzymanie łuku przy zamkach.

Ligatury ortodontyczne są niewielkimi gumkami, które przytrzymują znaczące elementy aparatu we właściwym miejscu, żeby praca aparatu była zgodna z założeniami stomatologa oraz przygotowanym planem leczenia. Nieprawidłowo ustawiony aparat może dawać ujemne skutki i zamiast działania naprawczego tylko zaszkodzi, na przykład przez przesuwanie zębów w w złym kierunku oraz tym samym pogłębienie wady. Dlatego też choć ligatury ortodontyczne wydają się niewielkim elementem budowy aparatu stałego, posiadają ogromne znaczenie dla prawidłowego leczenia ortodontycznego.

Dla większego uatrakcyjnienia, ligatury ortodontyczne można kupić w wielu kolorach, co przede wszystkim cieszy młodych pacjentów. Starsi pacjenci zwykle wybierają kolory ligatur tak, żeby były one mało widoczne, nie wyróżniały się zbyt mocno na tle zębów lub z uwagi na to, czy jest możliwość przebarwień ligatury w czasie użytkowania (taki problem dotyczy głównie ligatur o białym lub innym jasnym kolorze). Przeciętnie ligatury ortodontyczne wymienia się raz na miesiąc lub półtora miesiąca.

Popularne posty